Ametüst (Amethyst, Amethystos)

 

AMETÜST kujutab endast kvartskristalli, mis on oma värvi - purpursest kuni helelillani - saanud mangaanilt, raualt ja titaanilt. Mida tumedam kivi, seda väärtuslikum. Ametüst  on kvartside rühma hinnatuim kivi. Ta on erakordselt võimas ja kaitsev kivi kõrge vibratsiooniga. Ta muudab negatiivse energia jumaliku armastuse energiaks. Annab võime tunnetada selle tõelist olemust, ärgitades isetust ja vaimset tarkust. Loodusliku rahustina neutraliseerib ametüst ka keskonna negatiivseid kiirgusi. Tema rahulikkus edendab kõrgemaid teadvuseolekuid ja meditatsooni. Tal on tugev tervistav ja puhastav vägi.

Amethystos tähendab kreeka keeles „kaine, joovastuse vastane”. Kreeklased arvasid, et ta ravib ülemäärast kiindumist veini vastu. Ametüst on alati olnud müstikute kivi. Keskajal oli ta ka ristiusus tähtsal kohal. Ta kaitses kiusatuste eest ja suurendas vaimsust. Piiskopid kandsid ametüstiga sõrmuseid ja jõid ametüstpeekrist veini. Teda nimetatigi piiskopikiviks.  Piiblis mainiitakse ametüsti kui ülempreestri 12-nest kalliskivist koosneva rinnakilbi üheksandat kivi. Traditsiooniliselt kanti seda kivi purju jäämise ja ülemääraste himude vältimiseks. Ametüst on igat liiki sõltuvustest vabastaja.

Ametüst tekib kivimites olevates suletud õõnsustes.Ta  sümboliseerib enesessesüvenemist ning vaimu ja mateeria ühinemist. Tema lillas värvuses on ühinenud taeva ja hinge sinine ning maa ja vere punane värv.

Ametüst rahustab ja leevendab hingelisi ning vaimseid probleeme. Ta on hingekivi, mis vaigistab meele ja avab ukse vaimsesse maailma. Kristlike müstikute jaoks oli ta alandlikkuse ja andumuse sümboliks. Kasutatuna kõrgemal tasandil, avab ta teise reaalsuse.

Ametüst on kolmanda silma ja kroontšakra kivi. Ta mõjub vaimsete ja meelteüleste võimete arengule. Ta on ka heaks meditatsioonikiviks, rahustades või stimuleerides meelt vastavalt vajadustele. Ta soodustab uute ideede omaksvõtmist, suurendab loovust, intuitsiooni ja põhjuslike seoste mõistmist. Samuti on ametüst oivaline kristallilt ennustamise kivi ja selle võib paigutada sensitiivsuse suurendamise eesmärsil kolmandale silmale.

Ametüst vahendab aura lillat energiat, mis on puhastava ja raviva toimega. Lilla värv näitab inimese vaimseid võimalusi ja aitab kõigest vanast loobida. Ametüst kõrvaldab hirmud muutuste ees ja laseb suhtuda tulevikku rahulikult. Ta kergendab otsuse tegemise protsessi, parandab mälu ja suurendab motivatsiooni ja emotsionaalset keskendumist. Ta sobib kasutamiseks suurtel üleminekuperioodidel ja aitab muuseas ka surmaks ette valmistuda.

Ta rahustab kiirustavaid ja üleväsinud inimesi. Ta leevendab ka peavalu ja öökapile või padja alla asetatuna soodustab rahulikku und. Eriti kui unetus on tingitud aktiivsest meelest, kaitseb ametüst korduvate halbade unenägude eest. Samuti võib ta aidata meenutada ja tõlgendada unenägusid.

Ametüst muudab „madalamad” energiad vaimse ja eetermaailma kõrgemateks sagedusteks.
Tema põhilised leiukohad asuvad Ameerika Ühendriikides, Inglismaal, Kanadas, Brasiilias, Mehhikos, Sri Lankal, Uruguais, Ida- Aafrikas, Madagaskaril, Indias ja Venemaal, Uraali mäestikus.

Ametüst mõjub eriti hästi nii peavalude ja migreenide kui ka närvidest tingitud valude ja pingete, peapöörituste, nägemis- ja tasakaaluhäirete korral. Tugevdades organismi üldist seisukorda, kaitstes ja ergastades näärmete ning hormoonide talitlust leevendab ta diabeedist tingitud vaevusi ning parandab ainevahetust. Vere puhastajana aitab madala vererõhu, kehvveresuse ja teiste verehaiguste korral. Vähendab sisiseid plekke, vigastusi ja turseid ning ravib kõrvahaigusi. Ta tervendab kopsu- ja hingamisteede haigusi, nahka, rakuhäireid ja seedekulgla haigusi. On kasulik soolestikule, sest reguleerib sealset floorat, eemaldab parasiite ja soodustab vee taasimendumistr. Mõjub rahustavalt neurasteenia, hüsteeria, hirmuneurooside, langetõve ja tavatute meelereaktsioonide puhul. Ravib unetust. Paranoia ja skisofreenia puhul ei tohiks teda kasutada. Raviks: kõhunäärmehäirete ja verehaiguste korral võib ametüsti ööseks asetada klaasi vette (ca pool klaasi vet) ja selle hommikul tühja kõhu peale ära juua. Eriti kasulik kanda kurgu või südame piirkonnas. Hooldamine hõlbus: vaid 1-2 korda kuus voolava vee all maha laadida. Ametüst pleegib päikese käes.