Korduma kippuvad küsimused

 

Kuidas eheteid tagastada?

Ehteid saate tagastada peale nende kätte saamist 14 päeva jooksul pakendit kahjutamata (kinkekarp, kinkekott). Meie kullassepp kontrollib kõik ehted üle ja annab hinnangu, kas ehteid on selle aja jooksul kantud või mitte (juhul kui ehtel on küljes ehte olemust kirjeldav silt/etiket, siis seda ei tohi proovimisel kahjustada - sildi kahjustamisel ehet tagastada ei saa). Kandmise või kulumise märkide korral teeme Teile tagasiostu pakkumise vastavalt kulumise suurusele.

 

Mis on proov?

Puhas kuld, hõbe, plaatina ja pallaadium ei sobi ehete valmistamiseks, sest kriimustuvad ja deformeeruvad pehmuse tõttu kergesti. Seetõttu valmistatakse ehted väärismetalle sisaldavatest, mehaaniliselt vastupidavatest sulamitest. Proov näitab, mitu osa on selles sulamis tuhande osa kohta väärismetalli. Kullaproov 750 näitab et sulamis on vähemalt 750/1000 ehk 75% kulda. Mida korgem on proov, seda hinnalisem ja keemiliselt vastupidavam on see sulam. Kui kuldsormus prooviga 375 tumeneb või muutub rohekaks isegi karbis seistes, siis 750 prooviga sormus ei muuda värvi ka tavalise olmekeemiaga kokku puutudes.

 

Erinevad kullasulamid

Klassikalises kullasulamis on kolm põhikomponenti: kuld, hõbe ja vask, sulami värvi muutust põhjustab hõbeda ja vase suhte muutmine.
Valge kuld sisaldab kolmele eeltoodud põhikomponendile lisaks 5-20% pallaadiumi, niklit või mõlemaid metalle ja nende sulamite proovid algavad 585-st.
Mõnikord kullatakse punakast sulamist ehe värvi muutmiseks üle. Kuldamisel pealekantud kiht on väga ohuke ja kulub intensiivsel kandmisel kiiresti.

 

Kust saada informatsiooni ehete kohta?

Lisainfot ehte omaduste, metalli ja hoolduse kohta saate E-Posti aadressilt: info@ametrin.ee.

 

Milline ehe talub ja milline ei talu pidevat kandmist?

Ülekullatud või -hõbetatud ehted kaotavad pideval kandmisel kiiresti oma algse väljanägemise. Samuti ei saa igasugustes tingimustes kanda väga õrnu, peenest traadist või ohukeseseinalisest torust valmistatud ehteid, mis deformeeruvad väikseimagi surve all.
Ka kividega ehted tuleb igapäevastes toimetustes aeg-ajalt kõrvale panna, sest nad on tavaliselt keerulise ehitusega ning detailide vahele ja kivide ümbrusesse koguneb kiiresti mustus, mis muudab kivid tuhmiks. Esmaabiks on parimad abimehed väike pehme harjake, soe vesi ja seep. Korralikuks puhastuseks soovitame pöörduda meistri poole.

 

Kui ehted on purunenud?

Ehete purunemise põhjuseid võib olla mitu. Kui ehte ostmisest on möödunud vähem kui kuus kuud ja Teie pole olnud tema suhtes hoolimatu, on põhjust kahtlustada valmistaja praaki. Seda juhtub, eriti masstoodangu puhul. Ostukviitungi olemasolul on kauplus kohustatud toimima vastavalt kaubandustegevuse seaduses sätestatule.

Kui kauplus arvab, et ehe purunes ehte kandja süül, aga Teie ei ole sellega päri, kirjutage kaupluse juhataja nimele avaldus, milles on täpselt ära näidatud ostukuupäev, ostukviitungi number, ehte nimetus, proov ja defekti olemus. Kauplus on kohustatud tellima viie päeva jooksul sellele esemele ekspertiisi. Ekspertiisi ei voeta vastu ehteid, mille kõik osad ei ole säilinud. Kirjalik ekspertiisiotsus on vaidlustatav kohtu kaudu ja kulud katab kaotaja.

 

Kuidas peaksin hoidma oma ehteid?

Ehted säilivad kaua kui:

  • igat ehet hoitakse oma karbis,
  • puhastamiseks kasutatakse väikest pehmet harjakest, sooja vett ja seepi. Korralikukspuhastamiseks soovitame pöörduda meistri poole,
  • ehteid ei puhastata abrasiivsete puhastusvahenditega,
  • kontrollitakse regulaarselt ehte seisukorda, kas lukud on töökorras, kas kõik lülid ja ühendusrõngad on terved ja kivid korralikult kinni,
  • kette hoitakse rippuvas asendis,
  • välditakse ehete kokkupuutumist kemikaalidega, nende kukkumist ja igasuguseid lööke vastu ehtekive,
  • pärleid ei kanta koos metallkettidega,
  • neid ei parandata kodus näiteks tinajoodise või liimiga, see on ehte hävingu algus,
  • iga ehet hooldatakse ja kantakse kaupluse soovituste järgi.

 

 

Kas sõrmus määrib kätt?

See ei pruugi see olla sulami süü. Sageli tekitavad ehete mustumist kosmeetikavahendid ning inimese organismi eripära (higi, pH tase jne.). Sellisel juhul kandke kõrgema prooviga ehteid, mis on keemiliste mõjude suhtes vähem tundlikud.

 

Ehete ohutus

Iga ehe peab olema ohutu ja ei tohi mingil viisil vigastada tema kandjat.
Tihti esineb allergiat nikli suhtes, eriti lastel. Nikliallergia võib avalduda naha punetusena, raskemal juhul põletikuna ja aeglaselt paraneva haavandina.
Eriti ohtlikud on läbi mingi kehaosa torgatavad niklisisaldusega ehted nagu kõrvarõngad, nõelad jne.

 

Mida teha vanade ehetega?

Kui ehtel on nõuetekohane märgistus (vähemalt proovi- ja kontrollmärgis**), võite seda pakkuda mõnele tegevuslitsentsi ja Eesti Proovikoja registreerimistunnistust omavale kauplusele komisjonimüüki. Mittevajaliku ehte, millel on säilinud ainult materjali väärtus, võib müüa kokkuostupunkti või pakkuda meistrile vahetusmaterjaliks uue toote tellimisel. Mõlemal juhul saadetakse oma aja ära elanud ehe puhastustehasesse, kust tagasitulnud puhastatud väärismetall alustab uut ringi mõne meistri töölaualt.

 


** vastavalt Eesti Vabariigi Väärismetalltoodete seadusele § 6. p 2 on kohustuslikud märgised ettevõtte nimemärgis ja proovimärgis. Mittekohustuslikud märgised on kontrollmärgis ja aastamärgis.

Toode lisati võrdlusesse.